Oppskrift på babysokker
Størrelsene antyder 0/3 – (3/6) måneder. Bruk pinne 2 eller 2,5 og babyull e.l.
Forbruk: Jeg har sjeldent klart bruke med enn ca 30-35 gram garn.
BRUK RUNDPINNE. Det er min sterke anbefaling.
1.) Legg opp 34(36) masker og strikk rillestrikk 8 (9) cm.
2.) Strikk så kun over de midterste 10 maskene til arbeidet måler 12 (14) cm. Her er det ingen felling, strikk kun over de 10 midterste maskene og behold resten av arbeidet på rundpinnen på hver side av de 10 midtmaskene.
3.) Plukk opp 12 (14) masker på hver side av fotlappen. Første ene siden.
4.) Gjør klar til å plukke opp masker på andre siden
5.) Plukk så opp 12 (14) masker på andre siden, til du får 58 (64) masker på pinnen.
6.) Strikk 12 pinner med alle 58 (64) maskene
7.) Så starter avfelling under foten. Strikk over de 10 midterste maskene, men på slutten av hver omgang, strikkes den 10ende masken sammen med neste maske på pinnen. Snu arbeidet, strikk 10 masker tilbake og strikk den 10ende masken sammen med neste.
8.) Fortsett slik så det blir en maske mindre på hver side, hver omgang.
9.) Fortsett med å strikke to masker sammen hver omgang til det kun gjenstår 4 masker i hver side, i tillegg til de 10 midtmaskene (totalt 18 masker).
10.) Fell av og sy pent sammen. Legg gjerne sømmen på utsiden av sokken.
11.) Brett kanten ned slik at sømmen kommer på innsiden av bretten (eller enda bedre, sy så pent at sømmen ikke synes), og vips du har en nydelig babysokk!
(Denne fine oppskriften og bilder er hentet fra bloggen strikkogtøys)